Куди зникає нюх у разі COVID-19 і як його відновити
Втрата нюху – це один із симптомів COVID-19, за офіційною інформацією ВООЗ. Але що робити, коли хвороба закінчилася, а нюх так і не повернувся?
New York Times пише, що тимчасова втрата нюху – головний симптом COVID-19, за яким люди, якщо немає будь-яких інших симптомів, мають запідозрити в себе вірус.
Нюх після хвороби відновлюється впродовж 2-5 тижнів, але є й випадки, коли організму потрібно набагато більше часу. З’явився навіть специфічний термін – «постковідна аносмія» – втрата нюху після перенесеного коронавірусу. Це не єдине порушення нюху, яке може трапитися з людиною. Іноді нюх приглушується, і запахи чуються слабкіше (гіпосмія). Іноді так спотворюється, що звичні аромати починають звучати незвично, неприємно й дивно: наприклад, полуниця починає пахнути тютюном, а чай – цвіллю (паросмія).
Що в такому разі робити з аносмією?
Під час хвороби вірус нерідко ушкоджує слизові носа й носоглотки. І спершу варто потурбуватися про те, щоб відновити їх. Головний помічник у цьому – очищення й зволоження, як у догляді за шкірою. Добре працюють м’які сольові розчини або спреї для носа. Крім того, треба боротися з набряком. Сильний набряк провокує відмирання клітин, які відповідають за сприйняття запахів.
Але головне, що потрібно пам’ятати, відновлюючи нюх, – процес може зайняти до пів року. Тому не варто прискорювати процес: досить діяти систематично й згадувати аромати. Наприклад, часник, перець, корицю, гвоздику, кардамон, апельсин, мандарин чи хвою. Нюхати каву й чай, парфуми й аромати для дому.
Пам’ятайте, що самолікування шкодить вашому здоров’ю! Перед вживанням будь-яких препаратів радимо проконсультуватися з вашим лікарем!