ВВЕРХ
Моя аптека Избранное Корзина
Киев
 • Рус
  • Рус


Информационная служба

0800 405 407

Социальные сети


Выход

Щорічний чекап організму. Інтерв'ю з лікарем-педіатром

Щорічний чекап організму. Інтерв'ю з лікарем-педіатром
Медичне обстеження організму дуже важливе для контролю стану здоров'я, лікарі рекомендують щорічно здавати певні аналізи. Як часто впродовж року потрібно здавати аналіз крові? Які є обов'язкові щорічні обстеження для чоловіків та жінок? Про це і не тільки, поспілкувалися з лікарем-педіатром медичної лабораторії Ескулаб — Соломія Поцюрко.

 

Чому регулярні медичні обстеження є важливими для організму людини?

 

Регулярне проходження медичних обстежень є важливою складовою збереження здоров'я та запобігання виникненню серйозних хвороб. Ось кілька причин, чому регулярні медичні обстеження важливі:

 • Регулярні медичні огляди дозволяють виявляти та діагностувати захворювання на початкових стадіях. Раннє виявлення часто призводить до більш успішних результатів лікування та може значно покращити довгостроковий прогноз.
 • Деякі хвороби, такі як рак, серцево-судинні захворювання та діабет, можуть мати серйозні наслідки, якщо їх не виявити на ранній стадії. Регулярні медичні обстеження дозволяють вчасно виявляти ці хвороби та якнайшвидше розпочинати лікування, що знижує ризик смертності.
 • Профілактика та зміцнення здоров’я. Лікарі можуть оцінити індивідуальні фактори ризику, запропонувати відповідне обстеження та надати рекомендації щодо підтримки здорового способу життя.
 • Моніторинг і лікування наявних захворювань. Для осіб із наявними захворюваннями регулярні медичні огляди мають вирішальне значення для спостереження за їхнім станом та планування лікування. Регулярно оцінюючи прогресування захворювання, лікар може вносити необхідні корективи в терапію або модифікацію способу життя для оптимізації результатів для здоров’я.
 • Регулярні медичні обстеження стосуються не лише фізичного здоров’я, але й емоційного та психічного благополуччя. Лікар може вирішити проблеми з психічним здоров’ям, надати підтримку та направити людей до відповідного спеціаліста, якщо це необхідно.
 • Допомагають встановити базовий рівень здоров’я людини. Регулярно вимірюючи життєво важливі показники, проводячи фізичні огляди та здаючи відповідні аналізи, лікарі можуть відстежувати зміни з часом і визначати будь-які відхилення від норми. Ця базова лінія служить точкою відліку для майбутніх оцінок, допомагаючи в ранньому виявленні аномалій.
 • Періодичні медичні обстеження сприяють міцним стосункам між лікарем і пацієнтом. Регулярні візити дозволяють людям розвивати довіру до свого лікаря, уможливлюючи відкрите спілкування, обмін проблемами та краще дотримання планів терапії.
 • Обстеження дають можливість людям дізнатися більше про власне здоров’я та усвідомити потенційні фактори ризику. 

Таким чином, регулярні медичні обстеження відіграють важливу роль у зміцненні загального здоров’я та благополуччя. Вони допомагають у ранньому виявленні, профілактиці та лікуванні захворювань, а також надають можливості для навчання, підтримки та розвитку довірливих стосунків між лікарем і пацієнтом. Віддаючи пріоритет регулярним оглядам, люди можуть захистити своє здоров’я та збільшити ймовірність своєчасного втручання, коли це необхідно.

 

Які є обов’язкові щорічні обстеження для чоловіків та жінок?

 

Щорічні медичні обстеження можуть відрізнятися в залежності від різних факторів, таких як вік, стать, історія хвороби та фактори ризику. Однак є деякі загальні обстеження та скринінги, які зазвичай рекомендують проходити:

 • Вимірювання артеріального тиску. Перевірка артеріального тиску щорічно або частіше є важливою для моніторингу стану серцево-судинної системи та виявлення гіпертонії (високого артеріального тиску), яка є фактором ризику для різних захворювань.
 • Оцінка ваги тіла та індексу маси тіла (ІМТ). Моніторинг ваги та ІМТ може допомогти оцінити ризик різних станів здоров’я, як ожиріння, діабет, серцеві захворювання та деякі види раку.
 • Загальний аналіз крові (ЗАК). Включає підрахунок кількості еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, рівня гемоглобіну та інших показників. Це допомагає оцінити загальний стан здоров’я, перевірити наявність інфекцій чи захворювань крові та оцінити такі фактори, як анемія чи функцію імунної системи.
 • Ліпідний профіль. Цей аналіз крові вимірює рівень холестерину та тригліцеридів у вашій крові. Це допомагає оцінити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, включаючи такі стани, як інфаркт або інсульт.
 • Рівень глюкози в крові. Скринінг на цукровий діабет або переддіабет є важливим, особливо для осіб з такими факторами ризику, як ожиріння, сімейний анамнез чи малорухливий спосіб життя.
 • Ниркові проби (креатинін, сечовина та сечова кислота). Ці тести оцінюють, наскільки добре функціонують ваші нирки. Вони допомагають виявити проблеми з нирками або стежити за наявними захворюваннями нирок.
 • Печінкові проби. Ці тести вимірюють різні маркери здоров’я печінки, такі як печінкові ферменти (АСТ, АЛТ), білірубін і його фракції, ГГТ, загальний білок. Вони допомагають оцінити функцію печінки та виявити захворювання органу або такі стани, як гепатит.
 • Діагностика функції щитовидної залози. Відповідні аналізи вимірюють рівень гормонів щитовидної залози (ТТГ, вТ4) для оцінки функції щитовидної залози. Вони допомагають оцінити такі захворювання, як гіпотиреоз або гіпертиреоз.
 • Загальний аналіз сечі. Допомагає виявити показники, такі як рівень білка, цукру, pH та наявність інших речовин у сечі, що може вказувати на проблеми з нирками, сечовим міхуром та іншими органами сечовиділення.
 • Мамографія (скринінг раку молочної залози). Зазвичай рекомендують щорічно проводити жінкам віком від 40 років. Жінки у віці 20-30 років повинні проходити клінічне обстеження грудей як частину регулярного медичного огляду принаймні кожні три роки.
 • Обстеження зубів. Регулярні відвідування стоматолога є важливим для підтримки здоров’я порожнини рота та запобігання проблемам із зубами. Зазвичай рекомендується відвідувати стоматолога кожні шість місяців, але частота може змінюватися залежно від індивідуальних потреб.
 • Обстеження очей. Щорічне комплексне обстеження очей може допомогти виявити проблеми із зором, захворювання очей, наприклад, як глаукома. Ваш офтальмолог визначить відповідну частоту візитів залежно від вашого віку та здоров’я органів зору.

Важливо зазначити, що це загальні вказівки, а індивідуальні потреби можуть відрізнятися залежно від історії хвороби, факторів ризику тощо. Тому найкраще проконсультуватися з лікарем, щоб визначити найбільш відповідні щорічні медичні огляди та скринінги конкретно для вашого випадку.

 

Як часто впродовж року потрібно здавати аналіз крові?

 

Частота аналізів крові залежить від різних факторів: вік, загальний стан здоров’я, історія хвороби та будь-які наявні захворювання. Важливо проконсультуватися із лікарем, щоб визначити найбільш відповідний графік аналізів крові на основі ваших індивідуальних потреб.

Людям із деякими захворюваннями або тим, хто приймає певні ліки, може знадобитися частіший аналіз крові для моніторингу та ефективного контролю за своїм здоров’ям. З іншого боку, для загалом здорових людей без будь-яких проблем зі здоров’ям може бути достатньо щорічної перевірки.

Завжди дотримуйтесь порад вашого лікаря щодо часу та частоти здачі аналізів крові, оскільки лише фахівець може надати персоналізовані рекомендації на основі вашого унікального профілю здоров’я. Регулярні огляди та аналізи крові необхідні для профілактики та раннього виявлення потенційних проблем зі здоров’ям.

 

Чи є аналізи, які слід додавати до стандартного пакету, з часом, через вік людини?

 

Так, конкретні аналізи крові, рекомендовані для щорічного огляду, можуть відрізнятися залежно від віку, статі, історії здоров’я та факторів ризику. З віком у людей певні проблеми зі здоров’ям стають більш поширеними, і для оцінки та моніторингу цих аспектів можуть бути рекомендовані додаткові аналізи крові:

 • Рівень вітаміну D — цей аналіз вимірює кількість вітаміну D у вашій крові, який важливий для здоров’я кісток, імунної функції та загального самопочуття. Його дефіцит може стати більш поширеним, особливо у літніх людей.
 • ПАП-тест (скринінг раку шийки матки) рекомендовано здавати жінкам починаючи з 21 року або через 3 роки після початку статевого життя. Жінкам у віці від 30 до 65 років слід проходити тестування на вірус папіломи людини (ВПЛ) кожні 5 років або ПАП-тест кожні 3 роки. Інтервали скринінгу можуть відрізнятися, а рекомендації можуть змінюватися залежно від індивідуальних факторів ризику.
 • Загальний простат-специфічний антиген (ПСА) (скринінг на рак простати) — зазвичай рекомендовано проходити скринінг на ПСА чоловікам приблизно у віці 50 років або раніше, якщо є фактори ризику або симптоми.
 • Глікований гемоглобін (HbA1c) (скринінг на цукровий діабет) — людям без симптомів діабету проходити тестування кожні 3 роки починаючи з 45 років. Тестування може починатися раніше та частіше для осіб із факторами ризику.
 • С-реактивний білок (С-РБ) — показує запальні процеси і впливає на рівень кардіоваскулярного ризику, тобто індивідуального ризику розвитку атеросклеротичних серцево-судин них ускладнень.
 • Гомоцистеїн — амінокислота, яка вважається маркером серцево-судинного здоров’я. Високий рівень гомоцистеїну свідчить про ризик виникнення тромбозу глибоких вен.

Важливо зауважити, що ці рекомендації є загальними, і окремі обставини можуть відрізнятися.

 

Гормональні аналізи: що потрібно знати людям із захворюваннями ендокринної системи?

 

Гормональні аналізи відіграють важливу роль у визначенні стану ендокринної системи, яка відповідає за вироблення та регулювання гормонів в організмі. Захворювання ендокринної системи можуть призводити до різних проблем, таких як розлади обміну речовин, проблеми з ростом, проблеми з репродуктивною системою тощо. Ось кілька гормональних аналізів, які можуть бути важливими для людей із захворюваннями ендокринної системи:

 • Тиреоїдні гормони (ТТГ, вТ3, вТ4): особам із захворюваннями щитоподібної залози (гіпотиреоз або гіпертиреоз) може знадобитися регулярне обстеження для контролю функції щитовидної залози.
 • Кортизол та адренокортикотропний гормон (АКТГ): захворювання надниркових залоз, такі як хвороба Аддісона або синдром Кушинга, можуть вимагати тестування для оцінки функції надниркових залоз.
 • Аналізи на репродуктивні гормони (фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), лютеїнізуючий гормон (ЛГ), тестостерон, естроген, прогестерон): особам з репродуктивними розладами, такими як синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) або гіпогонадизм, рекомендовані аналізи для оцінки гормонального дисбалансу.
 • Рівень глюкози в крові натще, глюкозо-толерантний тест, рівень інсуліну: люди з діабетом або інсулінорезистентністю можуть пройти ці тести для контролю рівня цукру в крові та інсуліну.
 • Паратгормон (ПТГ) і кальцій: захворювання паращитовидних залоз, такі як гіперпаратиреоз або гіпопаратиреоз, можуть вимагати тестування для оцінки рівня кальцію та ПТГ.
 • Соматотропний гормон (гормон росту), пролактин, тиреотропний гормон (ТТГ), адренокортикотропний гормон (АКТГ): захворювання гіпофіза, як акромегалія або пухлини гіпофіза, можуть потребувати тестування для оцінки рівня гормонів гіпофіза.
 • Гонадотропіни (ФСГ, ЛГ) та тестостерон (у чоловіків): чоловіки з гіпогонадизмом або іншими репродуктивними розладами можуть пройти ці тести.

Людям із захворюваннями ендокринної системи важливо комунікувати зі своїми лікарями, щоб визначити відповідні гормональні тести та графік моніторингу відповідно до їх конкретного стану. Для ефективного управління гормональним дисбалансом може знадобитися регулярне спостереження та коригування планів лікування.

Які аналізи та як часто потрібно здавати людині з цукровим діабетом?

 

Людям з цукровим діабетом необхідний регулярний контроль, щоб ефективно керувати своїм станом і запобігти ускладненням. Конкретні аналізи та їх частота можуть відрізнятися залежно від типу діабету, індивідуального стану здоров’я та плану лікування. Ось загальні тести для людей з діабетом і загальні рекомендації:

 1. Глікований гемоглобін (HbA1c):
 • Періодичність: зазвичай кожні 3–6 місяців.
 • Призначення: визначає середній рівень цукру в крові за останні 2-3 місяці, допомагаючи в довгостроковому лікуванні діабету.
 1. Моніторинг рівня глюкози в крові:
 • Частота: регулярно, згідно з рекомендаціями лікаря. Це може включати щоденний моніторинг або в певний час доби.
 • Призначення: допомагає відстежувати добові коливання рівня цукру в крові та відповідно коригувати лікування.
 1. Аналіз рівня глюкози в крові натще:
 • Періодичність: періодичне тестування за порадою лікаря.
 • Призначення: вимірює рівень цукру в крові після нічного голодування, допомагаючи оцінити загальний контроль глюкози.
 1. Глюкозо-толерантний тест:
 • Частота: час від часу, згідно з рекомендаціями медика.
 • Мета: вимірює, як організм переробляє глюкозу, і може допомогти діагностувати діабет 2 типу або гестаційний діабет.
 1. Ліпідний профіль:
 • Періодичність: щорічно або за рекомендацією лікаря.
 • Мета: оцінка рівня холестерину (загального холестерину, ЛПНЩ, ЛПВЩ, тригліцеридів) для оцінки серцево-судинного ризику, оскільки люди з діабетом мають підвищений ризик серцевих захворювань.
 1. Дослідження функції нирок (креатинін, сечовина, співвідношення альбуміну та креатиніну в сечі):
 • Періодичність: щорічно або за рекомендацією.
 • Мета: моніторинг функції нирок і виявлення ранніх ознак діабетичної нефропатії.
 1. Моніторинг артеріального тиску:
 • Періодичність: регулярно, під час кожного відвідування лікаря.
 • Призначення: допомагає оцінити артеріальний тиск і контролювати його, оскільки люди з діабетом мають підвищений ризик розвитку гіпертонії.
 1. Консультація офтальмолога (розширений очний огляд):
 • Періодичність: щорічно або за рекомендацією.
 • Призначення: скринінг діабетичної ретинопатії та інших захворювань очей, пов’язаних з діабетом.
 1. Обстеження ніг:
 • Періодичність: регулярно, під час візитів до лікаря.
 • Мета: перевірка на нейропатію, виразки стопи та інші проблеми зі стопою, пов’язані з діабетом.

Частота обстежень може коригуватися залежно від індивідуальних особливостей, стратегії лікування та будь-яких змін у стані здоров’я людини.

 

Чи обов’язковим є скерування від лікаря для здачі аналізів?

 

У багатьох випадках для звичайних аналізів крові направлення лікаря не є обов’язковим. Можна напряму запланувати здачу аналізу в лабораторії чи діагностичному закладі без направлення, особливо для звичайних профілактичних щорічних тестів. Однак існують ситуації в яких доцільніше звернутися до лікаря щодо плану обстежень.

Важливо враховувати, що, хоча Ви можете самостійно здати аналізи, інтерпретацію результатів і призначення лікування повинен виконати кваліфікований лікар. Якщо у Вас є певні скарги або питання, краще звертатися до лікаря перед здачею аналізів, щоб отримати вичерпну консультацію та відповідний план дослідження.

 

 До якого лікаря слід звертатися за “розшифруванням” результатів аналізів?

 

Зазвичай для "розшифрування" результатів аналізів Ви повинні звертатися до лікаря, який їх Вам призначив чи до лікаря первинної ланки, такого як сімейний лікар, терапевт або педіатр. Лікар первинної ланки часто є першим контактним пунктом для рутинних проблем зі здоров'ям та профілактичної допомоги. Він може інтерпретувати широкий діапазон результатів тестів і надати вказівки щодо загальних проблем зі здоров'ям, а в разі необхідності направити Вас до вузькопрофільного спеціаліста.

 

1709_oooo.plus.png (697 KB)

   

 Поцюрко Соломія Олегівна, лікар-педіатр, к.мед.н., асистент кафедри педіатрія №2 Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького

Здоров’я Вам і Вашій родині 💚

Уход за кожей: только лицо и руки?

Як уникнути переохолодження

promo

Подписывайтесь и будьте здоровы!

Персонализированная подписка на интересные новости, советы, акции, эксклюзивные товары. Никакого спама, только важные письма и сообщения.

Хочу подписаться

Ви дійсно хочете видалити аптеку?

Ви дійсно хочете видалити адресу?

Ви дійсно хочете видалити категорію?

Ні Так

Подписка на рассылку

Узнайте об интересных новостях, акциях, новых товарах - первыми

Подписка успешна

Підписка скасована

Оберіть свою аптеку

Товари та ціни представлені на сайті вказані без прив’язки до місця розташування аптеки.

Режим "Моя Аптека" увімкнено

Режим "Моя Аптека" вимкнено

Додати аптеку

Корзина

В вашей корзине пусто

Избранное 0 товары

У вас немає обраних товарів
Порівняння

Выберите свой город

При выборе другого города наличие и цены на товары могут измениться

Винница

Дрогобыч

Банилов

Хмельницкий

Киев

Ивано-Франковск

Львов

Городенка

Коломыя

Киверцы

Камень-Каширский

Иршава

Межгорье

Борислав

Ужгород

Самбор

Новый Роздол

Ровно

Тернополь

Луцк

Підтвердіть ваше місто

Ваше місто Івано-Франківськ?

Обрати інше місто

Кешбек

При купівлі товарів вам нараховуються бонуси у розмірі 2% від вартості кожного товару на ваш бонусний рахунок в особистому кабінеті.

Розраховуватися накопиченими бонусними гривнямми ви можете за всі товари. Наша бонусна програма не має виключень.

Детальніше про бонусну систему ви можете дізнатися тут.

Оберіть аптеку в місті Киев
Введите адрес

Добавить новый адрес

Название
Город

Способ доставки
Почтовый индекс/адрес отделения

Ничего не найдено

Почтовый индекс
Улица
Дом
Квартира
Номер/адрес отделения

Ничего не найдено

Улица
Дом
Квартира
Фамилия получателя
Имя получателя
Телефон получателя

Регистрация

Ваше имя
Телефон

Мы отправили код на номер

Ошибились номером?
Ввести код из СМС

Не получили код?

Отправим снова через 60 сек

Вход