Розвінчуємо міфи грудного вигодовування разом з консультанткою з ГВ
Грудне вигодовування є одним з найприродніших процесів у житті матері та дитини, проте навколо нього існує чимало міфів і непорозумінь. Ці міфи можуть ставати на заваді матерям, які прагнуть забезпечити своїм дітям найкращий старт у житті. Щоб розвіяти ці поширені помилки та надати перевірену інформацію, ми запросили до розмови сімейну лікарку та міжнародно сертифіковану консультантку з грудного вигодовування (IBCLC) — Ганну Моісейкіну.
Чи насправді годуюча мама має мати спеціальне харчування або дієту?
Насправді спеціальні дієта є, за принципом — тарілки здорового харчування, як і для всіх людей. Якщо коротко, то це: 1/2 тарілки овочі та фрукти, 1/4 злакові-крохмалисті, та 1/4 білкові продукти. Також, можна навіть солодощі та шоколад, якщо хочеться — до 10% раціону. І до 2-3 порцій кави на добу.
Який оптимальний термін годування грудьми?
Є офіційні рекомендації ВООЗ, Американської Академії Педіатрії та ЮНІСЕФ — годувати грудьми до 2-х років, і більше (за бажанням матері та дитини). Максимального терміну немає, але рішення щодо терміну завершення годування приймає жінка. Будь-який термін грудного вигодовування для дитини буде неймовірно корисним.
Грудне вигодовування — це боляче? Які рекомендації із прикладання дитини до грудей?
Ні. Якщо Ви відчуваєте біль при грудному вигодовуванні — це не є нормою, і потрібно корегувати прикладання. Коли дитина захоплює сосок, то будуть больові відчуття. Для того, щоб болю не було, і не було травмування сосків, прикладання має бути максимально глибоке. Тоді сосок знаходиться далеко в ротику дитини і не травмується.
Певний режим у грудному вигодовуванні (наприклад, з чіткими інтервалами у часі) — це міф чи правда?
Для успішного грудного вигодовування рекомендоване часте прикладання, на вимогу дитини та матері, з інтервалами не більше, ніж 2,5-3 години, включаючи ніч.
Якщо жінка не годує грудьми, чи втрачається прив'язаність дитини до матері?
Грудне вигодовування сприяє формуванню прив'язаності. Але, якщо раптом з якихось причин жінка не годує грудьми, але піклується про дитину, звісно прив'язаність теж формується.
Чи є якісь універсальні поради зціджування, як це правильно робити і коли?
Зціджування потрібні, коли жінка з певних причин робить "банк молока" або є недостатня лактація, і ми працюємо над її збільшенням. Для того, щоб зціджування були максимально ефективними, жінка має бути розслабленою, можна зробити легкий масаж, перед зціджуванням, легке розминання ареоли. І, якщо зціджування відбувається руками, потрібно зціджувати не за сосок, а ставити пальці орієнтовно біля країв ареоли.
— Ганна Моісейкіна, сімейна лікарка, консультантка з грудного вигодовування з міжнародною сертифікацію (IBCLC).
Здоров'я Вам і Вашій родині 💚